Paracetamol s rozumem

Užívejte paracetamol s rozumem.
Vážení pacienti, naše lékárna se zapojila do kampaně s názvem "Užívejte paracetamol s rozumem". Proto bychom vám chtěli zprostředkovat pár základních informací, které je dobré vzhledem ke svému zdraví si uvědomovat - správné užívání léků s obsahem paracetamolu. Paracetamol často užíváme při bolesti a zvýšené teplotě, při nesprávném užívání můžeme ovšem vážně poškodit své zdraví.

Ačkoli se jedná o volně dostupný lék, jeho nesprávné užívání může mít fatální následky. Nevolnost, zvracení ale i selhání jater končící smrtí - tak vypadá předávkování paracetamolem v praxi. Ty nejtěžší otravy končí v lepším případě v rukou transplantačního týmu na operačním sále.

Přinávštěvě naší lékárny máme připraveny veškeré informace a upozornění na rizika spojená s užíváním paracetamolu. Rozšířené materiály a poznatky o paracetamolu získáte také na stránkách www.lekarnickekapky.cz/paracetamol, a to včetně  videorozhovorů s předními lékařskými kapacitami v oboru transplantací a krátkého edukačního testu, na kterém si každý může své znalosti o tomto léku prověřit.

Paracetamol je určen k léčbě bolesti a horečky a je obsažen v řadě volně prodejných léků pro děti i dospělé a je nejčastějším lékem v České republice. Současně však nesprávným užíváním způsobuje zdravotní potíže a může poškodit játra nebo dokonce ohrozit život. Správné dávkování se liší u dětí a dospělých. Zvýšení dávky nebo zkrácení intervalů v léčbě tímto lékem nevede k lepšímu účinku. Paracetamol není vhodný pro pacienty se zhoršenou funkcí jater a nelze ho kombinovat s alkoholem, stejně tak jej nelze bez omezení kombinovat současně v různých léčivých přípravcích.

O správném užívání a vhodné dávce paracetamolu se poraďte s Vaším lékárníkem. Rada z lékárny má totiž cenu Vašeho zdraví.